strona głównadodaj do zakładek

Zabezpieczenia banknotów - teoria

Detekcja UV

Światło ultrafioletu ( UV )jest używane do wykrywania zakresu promieniowania świetlnego fal krótszych od fioletu, które znajdują w spektrum światła niewidzialnego dla oka ludzkiego.

Wraz z powstaniem technologii druku laserowego tworzenie replik wysokiej rozdzielczości wielu banknotów stało się proste jak nigdy dotąd. Kiedy pieniądz tworzony jest w ten sposób, obraz spoczywa na powierzchni i może być wykryty podczas naświetlenia światłem ultrafioletu, lecz niektóre cząsteczki tonera mogą znaleść się poza standardowym obszarem obrazu. Oznacza to, że mamy do czynienia z fałszywym pieniądzem.

Detekcja UV liczarki polego na skanowaniu każdego fragmentu banknotu w poszukiwaniu tych wad. Odbywa się to wewnątrz urządzenia, więc operacja ta jest dyskretna. Kiedy banknot podrobiony zostanie znaleziony, wyświetlacz natychmiast powiadomi o tym operatora. Niektóre liczarki wydobędą z siebie alarm dźwiękowy lub wizualny, podczas gdy inne jedynie zaświecą światełko lub wypiszą komunikat.

Kontrola rozmiaru

Weryfikacja kontroli rozmiaru (na wysokość i na długość banknotu) wykrywa banknoty o innych wymiarach. Pozwala to uniknąć pomyłki polegającej na zaakceptowaniu przez liczarkę banknotu o innym nominale. Dzięki czemu, na przykład w pliku banknotów o nominale 100zł, banknot 50zł nie zostanie błędnie policzony jako 100zł.

Wybór liczarki

Aby ułatwic wybór odpowiedniego urządzenia, przygotowaliśmy strony poświęcone opisowi podstawowych parametrów liczarek:
Liczarka do banknotów
Liczarka bilonu

W celu osiągnięcia maksymalnego bezpieczeństwa zapraszamy do skorzystania z oferty testerów do banknotów.